Ahmet Hakan: Erdoğan’ın Filistin ve İsrail’e itidal çağrısı yapması, en doğru politika

Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İsrail ve Filistin’e “itidal” çağrısı yapmasına destek verdi. 

Türkiye’nin izlemesi gereken en doğru politikanın bu olduğunu belirten Hakan,  “Ben bu politikayı asla “durumu geçiştirme politikası” ya da “suya sabuna dokunmama politikası” olarak görmüyorum. Aksine aktif tutum alma politikası olarak görüyorum” dedi. 

Hakan, şunları kaydetti:

“Bu politika sayesinde Türkiye…  Arabuluculuk dahil her türlü olumlu adımı atabilir.  Sivil can kayıplarının önlenmesinde etkili bir rol oynayabilir.  Yanan ateşin söndürülmesinde önemli bir aktör olabilir.  Yangına körükle gidenlerin çabalarını boşa çıkarabilir.  Filistin halkına daha fazla yardımcı olabilir.  İsrail’i Gazze’de katliam yapmaktan vazgeçirebilir.

Peki Türkiye, anında taraf olup “slogan atma politikası” izleseydi ne olurdu? Belki bazı duyguları tatmin ederdi. Belki bazı heyecanları dalgalandırırdı. Ama asla bir fayda sağlayamazdı. Ama asla bir etki üretemezdi.

Anında taraf olup taraflardan biri lehine güçlü biçimde tutum almak, etkin bir politika izlemek anlamına gelmez. Tam tersine süper edilgen bir politikanın içine gömülmek anlamına gelir.

Çünkü slogan atanın ne dediğine kimse bakmaz, sloganı atanı kimse ciddiye almaz. İtidal çağrısı politikası, işte bu nedenlerle çok doğru bir politikadır. Türkiye, inatla ve ısrarla bu politikayı izlemeye devam etmelidir.” 

TIKLAYIN – Erdoğan’dan Hamas-İsrail açıklaması: Tarafları itidalle hareket etmeye çağırıyoruz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x