Bilanço Ağırlaşıyor! İsrail Gazze’de Hastaneyi Vurdu: En Az 800 Kişi Öldü

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü, İsrail’in Gazze’deki El-Ehli Baptist Hastanesi’ni bombalaması sonucu ölü sayısının 800’e yükseldiğini açıkladı.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail’in düzenlediği saldırı nedeniyle 3 gün yas ilan edildiğini açıklamıştı.

İsrail-Hamas arasında 7 Ekim’de başlayan savaşta 11. güne girilirken, bugün itibarıyla tam 1 milyon insan yerinden edildi. Savaşın başından bu yana ise bin 400 İsrailli, 2 bin 778 de Filistinli öldürüldü.

İsrail, Gazze Şeridi’nin Mısır’a açılan tek kapısı olan Refah Sınır Kapısı’nı ikinci kez bombaladı. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Gazze Şeridi’nde, suyun tükendiğini, aile ve çocukların, kuyulardaki kirli suları kullanmak zorunda kaldığını duyurarak, “Hemen insani ateşkese ihtiyacımız var” dedi.

İsrail’in Gazze’deki El-Ehli Baptist Hastanesi’ni bombalaması sonucu ölü sayısı bine yaklaştı. Saldırıyla ilgili İsrail yetkilileri saldırıyı kendilerinin yaptığı yönündeki açıklamaları reddederken, tepkiler sokaklara taştı, dünyadan çeşitli açıklamalar geliyor.

Almanya Dışişleri Bakanlığı, Gazze’deki hastane saldırısına ilişkin, siviller ve hastanelerin hedef olmaması gerektiğini belirtti. Yunanistan’daki sol partiler ise İsrail’in Gazze el-Ehli Baptist Hastanesine saldırısını kınadı.

Ana muhalefet partisi Radikal Sol İttifak’tan (SYRIZA) yapılan açıklamada, “SYRIZA, Gazze’deki hastanenin basın yayın organlarının belirttiği şekilde İsrail tarafından bombalanmasını kınamaktadır.” denildi.

Olaya ilişkin sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Macron, “Gazze Şeridi’ne insani yardım erişimi gecikmeksizin açılmalıdır. Hiçbir şey bir hastanenin vurulmasını haklı gösteremez. Hiçbir şey sivilleri hedef almayı haklı gösteremez. Fransa, Gazze’deki Al-Ahli Arap hastanesine düzenlenen ve çok sayıda Filistinlinin hayatını kaybetmesine neden olan saldırıyı kınamaktadır. Düşüncelerimiz onlarla birlikte. Olaylar tüm yönleriyle aydınlatılmalıdır” diye yazdı.

İşte o paylaşım:

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Medvedev, “Gazze Şeridi’nde bir hastaneye yapılan korkunç saldırı açıkça savaş suçudur” dedi.

Ürdün, Amman’da ABD, Mısır ve Filistinli liderlerle yapılacak zirvenin iptal edildiğini açıkladı. Gazze Şeridi’nde hastaneye düzenlenen saldırıda ölenlerin sayısı 800’e yükseldi.

İşte o paylaşım:

Saldırıya ilişkin o görüntü!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x