Bavuldaki hazine müzayede evinde

Elizabeth Taylor’ın yardımcısına hediye ettiği ve aralarında Oscar elbisesinin de olduğu bir bavul dolusu kıyafeti Londra’da Kerry Taylor Müzayede Evi’nde satışa çıkmaya hazırlanıyor

Tam 12 yıl önce Londra Christie’s’de Elizabeth Taylor Koleksiyonu’nu incelemiştim. Bırakın müzayedeye katılmayı, sergisini gezebilmek için bile bir giriş ücreti ödüyordunuz ve elde edilen gelir Elizabeth Taylor AIDS Vakfı’na bağışlanıyordu. Peki ama koleksiyonu bu kadar özel yapan hangi parçaydı? 3.5 milyon dolar değerinde, 33.19 karat bir tektaştı. Richard Burton’ın 1968’de bir müzayededen 300 bin dolara alıp Elizabeth Taylor’a hediye ettiği pırlanta yüzük. 

Bu arada Richard Burton, Elizabeth Taylor’ın mücevher tutkusunu anlayabilmiş ilk eşi değil. İlk Mike Todd keşfetmiş Elizabeth Taylor’ın bu tutkusunu ve ona 29.4 karat bir tek taş yüzük ve pırlantalarla süslü bir taç almış. Elizabeth Taylor 1957’deki Oscar töreninde bu hediyeleri takmış. Hatta Burton’ın 33.19 karatlık tek taş yüzüğü alması da hep Mike Todd’u geçmek istemesi olarak yorumlanmış. 

Mücevherler başrolde  

Christie’s’deki koleksiyon üç bölümden oluşuyordu. Bir yanda kıyafetleri, bir yanda ünlü sanatçıların eserleri, diğer yanda mücevherleri. Koleksiyonun ikinci en pahalı parçası inci, yakut ve pırlantalardan oluşan Cartier bir kolyeydi. Dünyanın en önemli incilerinden La Peregrina’yı Richard Burton bir müzayedede satın alıyor ve Cartier’ye bu inciyle bir kolye yaptırıyor, Elizabeth Taylor’a Sevgililer Günü hediyesi olarak vermek üzere. Şimdi Londra’da eski bir bavulda Elizabeth Taylor’ın moda hazinesi bulundu. Mouna Ayoub haute couture koleksiyonundan Karl Lagerfeld imzalı Chanel parçaları bir araya getiren “Karl Lagerfeld’ın Chanel’de Altın Çağı” müzayedesini de düzenleyen moda uzmanı Kerry Taylor, Elizabeth Taylor’ın 1961 tarihli Oscar elbisesinin resimlerini içeren bir e-posta aldığında hayrete düşüyor. Daha önce bu elbisenin Christian Dior Patrimoine/Arşiv’de yer aldığı düşünülüyordu, ancak meğer bu doğru değilmiş. Bu değerli Oscar elbisesi, 1971’den bu yana Londra’da yıldızın on bir giysisiyle birlikte büyük bir bavula özenle yerleştirilmiş. Giysiler o zamandan bu yana bozulmamış, giyilmemiş ve dolayısıyla oldukça iyi durumda. 

İlk Oscar’ında ne giymişti?  

18 Nisan 1961’de Elizabeth Taylor, 33. Akademi Ödülleri’ne, Marc Bohan’ın Christian Dior için tasarladığı, uzun gece eldivenleri, elmas ve inci damla küpelerle tamamlanan bu zarif elbiseyi giyerek katılmıştı. En İyi Kadın Oyuncu dalında daha önce dört kez aday gösterilip kazanamayan ve 1959’da Eddie Fisher’la olan tartışmalı ilişkisi ve evliliği nedeniyle olumsuz basın manşetlerine konu olan oyuncu, kazanmayı beklemiyordu. Gazeteler, Taylor’ın, Fisher’ı, en iyi arkadaşı, oyuncu Debbie Reynolds’tan nasıl “çaldığına” dair iddialarla doluydu! 

Ancak Elizabeth Taylor, zengin evli bir adamla (Laurence Harvey) trajik bir ilişkisi olan Manhattanlı bir hayat kadınını canlandırdığı “Butterfield 8”’deki rolüyle ilk kez En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü’nü kazandı. Bu ilk Oscar’ını aldığında yaptığı ağlamaklı konuşması, Akademi Ödülleri tarihinin en unutulmaz ve en içten konuşmalarından biri olarak tarihe geçti. 

Bu müzayedede yer alan kıyafet koleksiyonu, eski yardımcısı ve yakın aile dostları Gaston ve Anne Sanz ile bağlantılı. Gaston Sanz, 1950’lerden beri Elizabeth Taylor için çalışıyordu ve onun en güvendiği ve en uzun süre hizmet veren çalışanlarından biriydi. Taylor, Gaston Paris’te Rothschild ailesi için şoför olarak çalışırken Gaston’la tanıştırılmıştı. Gaston, 5 dil biliyordu, Cordon Bleu şefi olarak eğitim almıştı ama daha da önemlisi 5 yıl üst üste Fransa’nın judo ve karate şampiyonu olmuştu. Elizabeth Taylor’ın koruması/şoförü oldu ve 20 yıl boyunca onun için çalıştı.  

40 valizli gardırop  

Gaston, 1968’de Anne ile evlendiğinde, Taylor ona gelinlik olarak giymesi için bolerolu beyaz kokteyl elbisesini hediye etti. O andan itibaren Anne de, Taylor-Burton ailesinin ayrılmaz bir parçası oldu. Gaston ve Anne, Taylor-Burton nereye giderse gitsin onlara eşlik ediyorlardı. Taylor-Burton çifti dünyayı geziyordu ve Elizabeth Taylor’ın 40 dev valizi dolduran geniş bir gardırobu vardı. 1971’de bir gün Taylor, Anne’i çağırdı ve kendi gardırobundan tüm sevdiklerini seçip almasını istedi. Anne iki büyük valizi çeşitli elbiselerle doldurdu ve ayrıca Viktorya dönemi gümüş aksesuarlarıyla birlikte vintage bir krokodil çantayı da Taylor ona hediye etti. 

O elbisesini hep sakladı

Koleksiyonda Bohan’dan Christian Dior haute couture’ü ve Lagerfeld’den Tiziani haute couture’ünün yanı sıra Taylor’ın “Boom” filminde giydiği 1967’de yine Karl Lagerfeld tarafından tasarlanan “kara dul” bornozu da yer alıyor. Burton çifti 1964’te evlendi, 1973’te boşandı ve ardından 1975’te Botswana’da yeniden evlendiler, ancak daha sonra Ağustos 1976’da bir kez daha boşandılar. Bu son ayrılıkla birlikte hem Taylor hem de Burton, Gaston’a ayrı ayrı iş teklif etti. Gaston için bu imkânsız bir seçimdi çünkü ikisini de çok seviyordu. Sanz ailesi, 1970’te doğan küçük kızları Elizabeth’in okula başlamasını da bahane ederek iki yıldızın da iş teklifini geri çevirdi. Anne, daha sonra Taylor’ın daha sade olan elbiselerinden sadece birkaçını giydi, bir kısmını ailesi ve arkadaşlarına hediye etti. Ama Oscar elbisesini her zaman sakladı.
İşte şimdi Elizabeth Taylor’ın Oscar elbisesi ve koleksiyonundan parçalar, 12 Aralık’ta Londra’da Kerry Taylor Müzayede Evi’nde satışa çıkıyor. 8 Aralık’tan itibaren ise müzayede evinde görülebilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir