Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’ten “Yüzde 50+1” açıklaması: “Dikta rejimine götürür”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı sistemindeki 50+1 şartının kaldırılabileceğini söylemişti. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında “50+1 oy ile seçilmesi çoğulcu demokrasiye model olacak şekildir. Milletvekili seçmiyoruz, belediye başkanı seçmiyoruz, muhtar seçmiyoruz. Cumhurun bütününü temsil edecek Cumhurbaşkanını seçiyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

Katıldığı bir televizyon programında Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek de 50+1 tartışmalarına değindi.

Perinçek, “50+1 şartının kaldırılması Türkiye’yi dikta rejimine götürür” ifadelerini kullandı.

PERİNÇEK’TEN 50+1 AÇIKLAMASI

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Çıkış Yolu’nda Mustafa İlker Yücel ve Beyhan Korkman’ın sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 50+1 ile ilgili açıklamalarına değinen Doğu Perinçek şunları söyledi:

“- Mevcut Cumhurbaşkanlığı sistemi bir nevi başkanlık sistemi. Zaten o iddia ile verdi. Cumhurbaşkanı’na önemli yetkiler verdi. Hem hükümet başkanı hem Cumhurbaşkanı. Anayasa hukukunda bütün başkanlık sistemlerinde 50+1 değişmez yasadır. Çünkü siz başkana olağanüstü yetkiler veriyorsunuz. O yetkiler yüzde 20 ile 25 ile kullanılabilecek yetkiler değil. 50+1’in anlamı ne? Halkın çoğunluğu… Kanun Hükmünde Kararname çıkartıyor, elçi atıyor, uluslararası sözleşmeleri feshedebiliyor, Meclis’ten güvenoyu almadan Kabine kurabiliyor…

– Biz ne dedik? Bu siyasetin mafyalaşmasının getirdiği bir sistem dedik. Bu 50+1’i kaldırdığın zaman tam mafya sistemi. Halka dayanmayan, Meclis’e karşı sorumlu olmayan, azınlık tarafından seçilen… Düşünün yüzde 30 ile Cumhurbaşkanlığına gelmiş, yüzde 70 onun karşısında.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir